برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : چهارشنبه ۰۰/۸/۵

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
فروشگاه حاضر زیر مجموعه فروشگاههای زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان می باشد. جهت استعلام نماد اعتماد الکترونیکی و ضمانت پرداخت قبل از خرید به فروشگاه فرش کاشان مراجعه نمایید.

» پیدایش فرش

تاریخچه پیدایش هنر قالی بافی در ایران و جهان

تاریخچه پیدایش و بافت فرش در جهان و ایران
ابتدایی ترین فرش ها و قالیچه های جهان به زمان غارنشینی بر می گردد . در آن زمان انسان به پیروی از پرندگان شروع به تنیدن الیاف نرم گیاهان کرد و محصولاتی نظیر سبد و حصیر و زیراندازهایی برای خود ساخت . انسان پس از یادگیری شکار حیوانات و استفاده از پوست و پشم آن ها زیرانداز های نرم تری برای خود ساخت . کاوش باستان شناسان در منطقه بین النهرین نشان می دهد که بافت حصیری به نام ( بوریا ) در آن منطقه به هزاره چهارم قبل از میلاد بر می گردد .
اطلاعات دقیق و موثقی از بافت و پیدایش اولین قالی یا قالیچه در دست نیست ولی محققان گمان می کنند که به خاطر وجود مواد اولیه فرش که پشم است اولین بافت فرش در قبایل چادر نشین آسیای مرکزی که شغل اصلی آنها گله داری بوده متعلق است .
ابتدایی ترین و قدیمی ترین فرش جهان << قالیچه پازریک یا فرش پازیریک >> نام دارد که مربوط به دره پازریک نزدیکی مغولستان است . آورده اند که این قالیچه برای پوشش اسب استفاده می شده است و طرح و نقش های این قالی شبیه نقش های اصیل هخامنشی است و خیلی از محققان این فرش را یک فرش ایرانی می دانند و آن را ساخت دست مادها و پارتها با رنگ های اصیل ایرانی همچون قرمز اخرایی ، زرد ، سبز کم رنگ و نارنجی گزارش می کنند . این نظریه را نقوش تخت جمشید و شباهت آن به نقش جانوران بالدار به روی این قالی ها ثابت می کند .
به راحتی می توان این مهم را درک کرد که بافتن چنین قالیچه گران بهایی مستلزم فرهنگ و هنر غنی چندین قرن تجربه است پس می توان نتیجه گرفت که قرن هایی قبل از بافت فرش پازیریک هنر فرش بافی در فلات ایران رواج داشته و ایرانیان به رموز آن پی برده بودند .
در موارد دیگری اگر بخواهیم قدمت فرش نزد ایرانیان را نشان دهیم به کتب و نوشته های چندی از بزرگان و تاریخ نویسان جهان رجوع می کنیم . گزنفون سردار و مورخ یونانی در کتاب خود به نام (( سیرت کوروش )) می گوید : << ایرانیان برای اینکه بسترشان نرم باشد زیر آن قالیچه می گسترانیدند . >> در سالنامه چینی (( سویی مو )) نیز از فرش پشمی دوران ساسانیان به عنوان یکی از کالاهای وارداتی از پارس به چین سخن به میان آورده است. در گفتار و ادبیات بسیار قدیم پارسی نیز از تخت معروف (( طاقدیس )) متعلق به خسروپرویز پادشاه کبیر ساسانی بارها آورده اند که روی آن چهار تخته فرش بسیار نفیس پهن شده که هرکدام از آنها نشان دهنده یکی از فصول سال بوده است . فرش بهارستان یکی از معروف ترین فصول این قالی ها است که الیاف و نقش و نگار های آن از طلا و نقره و گل و بوته های آن از سنگ های قیمتی تشکیل شده بود که متاسفانه در هنگام حمله اعراب به ایران این قالی که تمام هنر و عشق هنرمندان ایرانی را نشان می داد تکه تکه و غارت شد . در دوران اسلامی نیز کتاب ((حدودالعالم))در قرن هشتم میلادی به هنر قالیبافی در ایران و یاقوت حموی در قرن دوازدهم میلادی از وجود قالیبافی در آذربایجان ایران اشاره کرده اند .

 

تهیه و تنظیم : واحد تحقیق و توسعه شرکت شانا فرش کاشان

برچسب
'بافت فرش' , 'فرش پازیریک' , 'فرش' , 'قالیچه پازیریک' , 'اولین فرش' , 'پیدایش فرش'
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  شرایط بازگشت یا عودت فرش
•  پشتیبانی و گارانتی 24 ساعته خرید فرش
•  روش نگهداری و شستشوی فرش ماشینی
•  قوانین و مقررات خرید از فرش کاشان
•  فروشگاه های خرید انواع فرش ماشینی
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه